Skip to content
Весняна алергія причини, симптоми та як захиститися;

Весна приходить не для всіх: звідки береться сезонна алергія

З настанням весни природа оживає: дерева та квіти розпускаються, повітря наповнюється ароматами та пилком. Але для мільйонів людей по всьому світу весна означає не радість, а постійне чхання, свербіж в очах і нежить. Все це — прояви сезонної алергії, яку найчастіше провокує пилок рослин.

Що відбувається в організмі алергіка

Весняна алергія — це різновид полінозу, алергічної реакції на пилок рослин. При цьому імунна система людини помилково сприймає безпечний пилок як загрозу і запускає “аварійну” реакцію: починає активно виробляти антитіла — в першу чергу, імуноглобулін E (IgE). Ці антитіла зв’язуються з тучними клітинами, що містять гістамін — речовину, яка викликає запалення.

Імунний відповідь: збій у системі

Такий “збій” імунітету може бути генетично обумовлений, але також він посилюється під впливом факторів зовнішнього середовища: забрудненого повітря, стресу, куріння, ослабленого імунітету. З кожним наступним сезоном організм може реагувати все сильніше, що робить проблему хронічною.

Перевезення сидячих хворих Львів

Коли алерген (в даному випадку пилок) потрапляє в організм знову, відбувається викид гістаміну. Саме він відповідає за симптоми: свербіж, набряки, сльозотеча, нежить, кашель і навіть утруднене дихання. У чутливих людей може спостерігатися і реакція з боку шкіри — висипи, почервоніння, лущення.

Які рослини викликають алергію навесні

Винуватці весняної алергії залежать від регіону, але найчастіше це:

  • Дерева: вільха, береза, ліщина, тополя, клен, ясень;
  • Злакові трави: тимофіївка, їжа, мятлик (частіше — наприкінці весни та на початку літа);
  • Бур’яни: кульбаба, полин, щавель (ближче до літа, але стартує у чутливих людей вже навесні).

Пилок — непомітний, але всюдисущий

Пилок цих рослин дуже легкий і дрібний — він може поширюватися на десятки і навіть сотні кілометрів з вітром. Тому навіть якщо поруч немає цих дерев, алергія може проявитися. Особливо важко в суху, вітряну погоду, коли концентрація пилку в повітрі максимально висока.

Хто в групі ризику

Весняна алергія може проявитися в будь-якому віці, але найчастіше виникає:

  • У людей з спадковою схильністю;
  • У тих, хто вже страждає від інших форм алергії (наприклад, на пил, плісняву, тварин);
  • У жителів міст (через забруднене повітря та знижений імунітет);
  • У людей з хронічними ЛОР-захворюваннями.

Чи може алергія з’явитися раптово?

Так, і це трапляється частіше, ніж прийнято думати. Іноді достатньо зміни клімату, переїзду чи тривалого стресу, щоб організм почав інакше реагувати на знайоме середовище. У дорослих симптоми можуть розвиватися поступово — спочатку легке подразнення, а через кілька сезонів — повноцінна алергія.

Симптоми, які не можна ігнорувати

Основні прояви весняної алергії:

  • Нежить (часто — водянистий, прозорий);
  • Часте чхання;
  • Сухий кашель;
  • Сльозотеча та почервоніння очей;
  • Свербіж в носі, очах, горлі;
  • Відчуття втоми, слабкості;
  • У важких випадках — задишка, напади астми.

Перевезення хворих Львів

Відмінність від застуди

Ці симптоми можуть нагадувати застуду, але є ключові відмінності. При алергії немає температури, болю в горлі або ломоти в тілі. Симптоми посилюються на вулиці, особливо в суху погоду, і майже не проходять самі по собі. Якщо нежить і чхання затяглися більше ніж на 7–10 днів — варто звернутися до алерголога.

Перехресна алергія: прихована загроза

Навесні у алергіків може проявитися чутливість не тільки до пилку, але й до певних продуктів. Це явище називається перехресною алергією. Наприклад, у людей з алергією на березу може виникнути реакція на яблука, горіхи, моркву або селеру.

Така перехресна реакція обумовлена схожістю білкових структур алергенів. Важливо відстежувати харчові реакції в сезон цвітіння і по можливості виключати “перехресні” продукти.

Екологія та алергія

Міське життя та імунітет

Жителі мегаполісів стикаються з алергією частіше, ніж сільські жителі. Причина — постійний контакт з забрудненим повітрям, вихлопними газами, пилом, а також знижений контакт з природною мікрофлорою. В таких умовах імунна система стає чутливішою до зовнішніх подразників, в тому числі до пилку.

Трохи історії

Коли людство вперше дізналося про алергію?

Термін «алергія» з’явився на початку XX століття, його запропонував австрійський педіатр Клеменс фон Пірке. Однак сезонні реакції на пилок описувалися і раніше — їх називали «сінною лихоманкою» і вважали хворобою «чутливих натур». Сьогодні відомо, що алергія — це глобальна проблема, і за даними ВООЗ, близько 20% населення Землі страждає від полінозу.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+38 (095) 669-70-90